DETOX DIETY

Detoxikační diety se prezentují jako diety ‚pro zdraví“...

Ruku na srdce, přijde vám zdravé polykat laxativa jako lentilky?

Zpět na Novinky

Detoxikační diety jsou velice oblíbené dietní režimy zařazovány po zimních měsících (vzhledem k období Vánočních svátků plné vydatných pokrmů a nedostatku pravidelné pohybové aktivity) jako tzv. jarní detoxy. Tyto detoxy slibují očistu organismu od škodlivých látek, podporu zdraví a jako bonus navíc pár shozených kilogramů. Stačí jen po dobu pár dní či týdnů pít ovocné a zeleninové smoothie, nebo okořeněnou šťávu z citrónu či nejíst vůbec. Zastánci těchto diet podobu režimu také doporučují užívání laxativ a diuretických látek. Detoxikační diety se prezentují jako diety ‚pro zdraví“ – ruku na srdce, přijde vám zdravé polykat laxativa jako lentilky?

Podle teorie detoxikační diety se v lidském těle kumulují toxiny, „konkrétně“ různé chemikálie, těžké kovy a další škodlivé produkty tohoto moderního života, které je třeba se alespoň jednou za rok pokusit z těl odstranit. Tato teorie však už nevysvětluje, jakými mechanismy okurko-špenátovo-zázvorová šťáva dokáže tuto širokou škálu toxinů z těla odstranit. 

Co se týče různých škodlivých a chemických látek, měli byste vědět, že „Dávka dělá jed“. Dále budete možná překvapeni, ale lidské tělo má svůj vlastní detoxikační systém – a to játra, ledviny, gastrointestinální systém, kůži a plíce – tyto všechny orgány se podílejí na vylučování nežádoucích látek z těla. 

Ke slibované ztrátě hmotnosti v rámci detoxů samozřejmě dochází, dochází k ní vždy, když člověk hladoví. Nicméně nejvíce na tom utrpí vaše svalová hmota. Navíc hladovění akorát zvyšuje vyplavování stresových hormonů, které zvyšují chuť k jídlu a provokují k přejídání. Takže týden možná o zeleninovém smoothie vydržíte, ale co pak?

V současné době neexistuje dostatek studií, které by podporovaly použití detoxikačních diet pro vylučování toxinů a snižování tělesné hmotnosti (1, 2). Navíc tyto diety sebou přináší řadu zdravotních rizik – nízký příjem energie a nutrientů s vzhledem k užívání laxativ a diuretik také nerovnováhu elektrolytů, která může mít až smrtelné následky (3).

Zdroje:

  • Cohen M (2007) ‘Detox’: science or sales pitch? Aust Fam Physician 36, 1009–1010.
  • Ernst E (2012) Alternative detox. Br Med Bull 101, 33–38.
  • Johnstone AM (2007) Fasting – the ultimate diet? Obes Rev 8, 211–222.

Další zdroje:

  • Anzenbacher P & Anzenbacherova E (2001) Cytochromes P450 and metabolism of xenobiotics. Cell Mol Life Sci 58, 737–747.
  • KLEIN, A. V. a H. KIAT. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics [online]. 2015, 28(6), 675-686 [cit. 2018-06-18]. DOI: 10.1111/jhn.12286. ISSN 09523871. Dostupné z: http://doi.wiley.com/10.1111/jhn.12286

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.