NESPOLÉHEJTE SE POUZE NA NÁLEPKU LIGHT

Znamená slovo LIGHT nebo LINIE, že  je jídlo dietní nebo dokonce, že se po něm hubne. 

Zpět na Novinky
Jakmile výrobek obsahuje v názvu slovo "LIGHT" nebo "LINIE", lidé si myslí, že je dietní nebo dokonce, že se po něm hubne. Je tomu skutečně tak?
Řekněme si rovnou, že jídlo samo o sobě spalování tuků nenavodí. Ke snižování hmotnosti je třeba vytvořit negativní energetickou bilanci a přidat pohybovou aktivitu.

Pokud výrobek nese označení "LIGHT", očekává se, že takový výrobek má snížený obsah tuku, cukru nebo celkové množství energetické hodnoty, a to o 30 % než je obvyklé množství u daného výrobku. Výrobek se pak může označit také jako "LIGHT", LEHKÝ nebo jednoduše „SNÍŽENO O (živina/energie)“ [1].

Super vodítko do redukční diety, že? Avšak pozor, i u těchto výrobků je důležité se mít na pozoru a číst výživové údaje na obalu. Může se totiž stát, že pokud výrobce sníží množství tuku, zvýší množství cukru. Proč? Ztrátou tuku výrobek ztrácí na sladké chuti, protože tuk je přeci nositelem chuti.

Pokud výrobce sníží množství jednoduchého cukru, většinou použije sladidla. Sladidla jsou známá tím, že i přes snížený obsah energie či zcela její nulový obsah, jsou schopná dodat výrazně sladkou chuť (dokonce sladší než samotný řepný cukr). Použití sladidel není nijak špatné, všechna prošla nejrůznějšími bezpečnostními testy, a tak jejich užívání v povoleném množství není pro zdravého jedince nijak škodlivé. Jen podotýkám, že pokud jich sníte hodně (zejména maltiolu) může vás to pěkně prohnat... 
"LIGHT" výrobky by neměly být do jídelníčku zařazovány bez rozmýšlení. Příkladem můžou být nejrůznější "LIGHT" sušenky. Ačkoli jsou jejich výživové hodnoty lepší než původní verze, stále platí, že takové potraviny do zdravého jídelníčku nepatří, alespoň ne pravidelně.

Zdroje:

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin [online]. 30. prosinec 2006. Dostupné z: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1924/oj/ces