OVOCE

Ovoce - jíst či nejíst, a proč vlastně? Nebo ještě lepší otázka: Kolik vlastně? Existují lidé, kteří dennodenně vypijí ovocné smoothie, balení džusu nebo jí ovoce po kilech.  A najdou se mezi námi i takoví, ...
 

Zpět na Novinky


Ovoce - jíst či nejíst, a proč vlastně? Nebo ještě lepší otázka: Kolik vlastně? Existují lidé, kteří dennodenně vypijí ovocné smoothie, balení džusu nebo jí ovoce po kilech.  A najdou se mezi námi i takoví, kteří, ať už neúmyslně nebo záměrně, se ovoci vyhýbají úplně. Přičemž to, že ovoce je “zdravé”, všichni vědí.  

Ovoce je cenný zdroj vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Obsahuje více než 70 % vody, větší množství sacharidů, především ve formě jednoduchých cukrů a zanedbatelné množství bílkovin a tuku.  

Kvůli vyššímu obsahu cukru by mělo být ovoce konzumováno s mírou. Dle výživových doporučení pro obyvatelstvo České republiky by měl příjem ovoce spolu se zeleninou dosahovat 600 g, přičemž poměr zeleniny a ovoce by měl být cca 2:1. Vhodné je, vzhledem k rychlému dodání energie, ovoce zařadit před nebo v průběhu déletrvající pohybové aktivity. Pokud jej jíte rádi ke svačině, doporučuji přidat bílkovinovou potravinu (například cottage sýr, bílý jogurt ad.), abyste snížili výsledný glykemický index svačiny a prodloužili tak pocit sytosti.  

Pozor také na konzumované množství sušeného ovoce, u kterého vzhledem k nízkému obsahu vody výrazně roste obsah cukru a tím i energie.  

V rámci redukčních diet lidé z jídelníčku ovoce často vyřazují úplně, neboť mají strach, že vzhledem k obsahu cukru přiberou. Paradoxem je, že zrovna takoví lidé, ovoce mnohem raději nahrazují proteinovými tyčinkami. Kvalitní proteinová tyčinka samozřejmě může být vhodnou alternativou rychlé svačinky. Avšak není lepší příjem bílkovin a cukry doplnit raději přirozenou cestou, například tvarohem s banánem, namísto proteinové tyčinky, která obsahuje bílkoviny spolu s cukry přidanými namísto přirozených, a navíc i vyšší množstvím tuku? 

Pamatujte si, že jednoduché cukry přijaté z ovoce se do tělesného tuku uloží jen tehdy, je-li ovoce konzumováno v nadměrném množství a člověk ke všemu není pohybově nijak aktivní. 

Použitý zdroj: 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.