V období 5.8. – 16.8.2024 probíhá celofiremní dovolená a na tyto dny menu nepřipravujeme. V případě objednávky do 2. 8. 2024 poskytujeme zvýhodněnou cenu i na kratší období než 20 dní. 
Na termín 19. 8. 2024 přijímáme objednávky již nyní a budeme se na Vás opět těšit.

Více

LÉČIVÁ SÍLA BORŮVEK

V čem tkví síla modročerných bobulí? 

LÉČIVÁ SÍLA BORŮVEK

V čem tkví síla modročerných bobulí? Jaký přínos krom lahodné chuti jejich pravidelná konzumace přináší? Patří toto ovoce skutečně mezi tzv. superpotraviny? Rozhodněte sami…

 

O blahodárném účinku borůvek na lidský zrak se vědělo již na začátku 19. století. Během druhé světové války britští a američtí piloti před nočními misemi jedli borůvkový džem pro lepší vidění ve tmě. Nyní však víme, že toho borůvky umí daleko více. Jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů anthokyaninů. Tyto látky jim udělují nejen modročerné zbarvení, ale také široké spektrum zdravotních benefitů. Příznivé účinky na poškozený zrak, pomoc při šedém zákalu, makulární degeneraci sítnice a šerosleposti – to je jen slabý výčet toho, co dovedou.


Anthokyaniny jsou látky se silnými antioxidačními vlastnostmi. Umožňují tělu se lépe vyrovnat s útoky volných radikálů, čímž působí preventivně proti vzniku nádorových onemocnění a onemocnění způsobené vlivem dlouhodobého stresu. Krom toho anthokyaniny zlepšují sekreci hormonu inzulín a zvyšují citlivost tělních buněk na něj. Díky tomu se borůvky doporučují při léčbě diabetu mellitus. Nejznámější užití borůvek je však spojováno s trávícím traktem. Čerstvé borůvky zmírňují žaludeční obtíže a jsou také osvědčeným lékem při průjmu, stejně jako čaj ze sušených listů této rostliny.


Nyní už víte, proč je vhodné zařadit borůvky do svého jídelníčku. Ještě si však povíme, jak je v kuchyni využít. Pojídání čerstvých borůvek je samozřejmě nejvhodnějším způsobem. Můžete je však také sušit, připravit z nich marmeládu, přesnídávku, zavařit je nebo zmrazit a poté rozmixovat s tvarohem. Jestliže rádi mlsáte, borůvkové koláče, muffiny, knedlíky nebo borůvkový cheescake jsou opravdovými lahůdkami.  Pokud držíte zrovna dietu, koktej z borůvek, kysaného mléka, banánu a chia semínek, bude pro vás skvělou odpolední svačinkou. Jste-li milovníci ovesných kaší ke snídani, doporučuji borůvky rozmixovat do spařených ovesných vloček. Že nejste na sladké? Co takhle zkusit borůvkovou chutney omáčku ke grilovanému masu? Jak vidíte, nejen mnoho zdravotních benefitů, ale i kulinárních využití borůvky nabízi.

ZDROJE

[1] CHU, Wing-kwan, Sabrina C. M. CHEUNG, Roxanna A. W. LAU a Iris F. F. BENZIE. Bilberry (Vaccinium myrtillus L.). In: Iris F. F. BENZIE a Sissi WACHTEL-GALOR, ed. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects [online]. 2nd vyd. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis, 2011. ISBN 978-1-4398-0713-2. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92770/

[2] ULBRICHT, Catherine, Ethan BASCH, Samuel BASCH, Steve BENT, Heather BOON, Dilys BURKE, Dawn COSTA, Carla FALKSON, Nicole GIESE, Michael GOBLE, Sadaf HASHMI, Siddhartta MUKARJEE, George PAPALIODIS, Erica SEAMON, Shaina TANGUAY-COLUCCI, Wendy WEISSNER a Jen WOODS. An evidence-based systematic review of bilberry (Vaccinium myrtillus) by the Natural Standard Research Collaboration. Journal of Dietary Supplements [online]. 2009, 6(2), 162–200. ISSN 1939-022X. Dostupné z: doi:10.1080/19390210902861858

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.