V období 5.8. – 16.8.2024 probíhá celofiremní dovolená a na tyto dny menu nepřipravujeme. V případě objednávky do 2. 8. 2024 poskytujeme zvýhodněnou cenu i na kratší období než 20 dní. 
Na termín 19. 8. 2024 přijímáme objednávky již nyní a budeme se na Vás opět těšit.

Více

PEČIVO

Dle některých moderních výživových směrů je dokonce doporučováno pečivo přestat jíst.
Představuje pečivo pro člověka opravdu takovou zkázu?

PEČIVO

Chleba s máslem, rohlík s marmeládou, čerstvě upečený máslový croissant… ať už bílé nebo tmavé, sladké nebo slané, pečivo zkrátka patří mezi potraviny, bez kterých by si většina z nás nedokázala život představit. A možná právě proto bývá také středem mnoha pověr a mýtů. Dle některých moderních výživových směrů je dokonce doporučováno pečivo přestat jíst. Představuje pečivo pro člověka opravdu takovou zkázu?

Stejně jako těstoviny, snídaňové cereálie, bulgur nebo kuskus, také pečivo patří mezi obilné výrobky. A stejně jako tyto výrobky je významným zdrojem komplexních sacharidů, tedy energie. Každý denní chod by měl být nutričně vyvážený, tzn. že by měl obsahovat zástupce ze všech makroživin – bílkoviny, sacharidy a tuky. Jestli jako zdroj sacharidů zvolíte pečivo nebo těstoviny závisí na vašich chuťových preferencí. V každém případě je však důležité, aby se vaše volba byla kvalitní.

Výživová hodnota cereálních výrobků závisí na stupni vymílání mouky a přídavku dalších složek. Z výživového hlediska jsou nejvýznamnější celozrnné výrobky, které jsou připravované z mouky, která obsahuje více obalových vrstev obilného zrna, a tím i více bílkovin, tuku, vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Bílé (vysokovymílané) mouky jsou na tyto látky chudší, a právě proto se označují jako zdroj prázdných kalorií. 

Tvrzení „Chcete-li zhubnout, přestaňte jíst pečivo“ vás k úspěchům nepřivede. Je na vás, zda si dáte ke snídani ovesné vločky nebo chléb. Obě varianty vyjdou téměř na stejno. A taky je ve vašich rukou, jak velká bude porce, kterou sníte. Pokud čtyři rohlíky ke snídani snížíte jen na dva, tak ano, zhubnete.

Tvrzení „Pokud jíte pečivo, tak volte bezlepkové. Lepek je jed.“ si nejspíš vymyslel autor detoxních diet.  Dovolte mi, abych toto tvrzení kapánek poupravila: „Lepek je “jed“ leda pro lidi s celiakií nebo alergií na lepek, nikoli zdravé jedince.“ Lepek není toxin, je to bílkovina, která je součástí obilného zrna. Lepek je zodpovědný za pružnost a tažnost těsta, tvoří strukturu pekařského výrobku. Výrobky z mouky s vysokým obsahem lepku dobře kynou a po upečení drží tvar. Lidé, kteří nemají zdravotní problémy po kontaktu s lepkem, nemají žádný důvod, jej ze stravy vyloučit. Ledaže by chtěli odlehčit své peněžence, bezlepkové suroviny a potraviny jsou o poznání dražší.

ZDROJE


BLATTNÁ, J. - DOSTÁLOVÁ, J. - PERLÍN, C. - TLÁSKAL, P. Výživa na začátku 21. století, aneb, o výživě aktuálně a se zárukou. Praha: Společnost pro výživu, 2005. 79 s. ISBN 80-2396-202-7.
MÁLKOVÁ, Iva a Jana DOSTÁLOVÁ. Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí. Praha: Smart Press, 2012. Hubneme s rozumem. ISBN 978-80-87049-58-7.


 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.