Vážení zákaznící, připomínáne, že na svátek dne 28.10.2024 menu nepřipravujeme. Budeme se na vás těšit opět od úterý 29.10.

Více

SACHARIDY VE VÝŽIVĚ

Sacharidy jsou makroživinou, která je nejdůležitějším zdrojem energie pro lidské tělo. Jsou základem zdravé a vyvážené stravy. 

SACHARIDY VE VÝŽIVĚ

Podílejí se na regulaci tělesné hmotnosti, zvláště když je součástí životního stylu jedince také pohybová aktivita. Jsou nezbytné pro správnou činnost střev a jsou důležitým energetickým palivem nejen pro svaly ale také pro mozek. Množství 130 g sacharidů denně by mělo být dostatečné pro pokrytí potřeb mozku u dětí (> 1 rok) i dospělých.

Podíl sacharidů na celkovém energetickém příjmu je nejvíce proměnlivý, závisí na celkovém množství tuků a bílkovin přijatých ve stravě. Optimální výživa by však měla obsahovat 45 až 60 % energie ze sacharidů pro všechny straší > 1 rok.

Sacharidy dělíme podle počtu cukerných jednotek na jednoduché a komplexní sacharidy. Jednoduché sacharidy, složené z 1 až 2 cukerných jednotek, se vyznačují sladkou chutí, proto je také označujeme jako cukry. Tyto sacharidy slouží jako rychlý zdroj energie. Jsou velmi rychle vstřebávány, což vede k rychlému nárůstů hladině cukru v krvi (glykemie). Tento prudký nárůst glykemie bývá následován jejím taktéž prudkým poklesem, který vnímáme jako pocit hladu a slabosti. Typickým zástupcem jednoduchých sacharidů je řepný cukr sacharóza, dále pak hroznový cukr glukóza a ovocný cukr fruktóza, který najdeme v ovoci, ovocných džusech a medu. Jednoduché sacharidy ale také najdeme v mléku a mléčných výrobcích ve formě cukru laktóza, a dokonce v pivu ve formě cukru maltóza.

Komplexní sacharidy jsou tvořeny dlouhým řetězcem cukerných jednotek, což má za následek delší trávení a postupné uvolňování energie do krevního oběhu. Polysacharidy zabraňují výkyvům glykemie. Hladinu krevního cukru zvyšují postupně, čímž navozují dlouhodobější pocit sytosti.

Mezi komplexní sacharidy patří oligosacharidy, složené ze 3 až 9 cukerných jednotek a polysacharidy složené z více než 10 cukerných jednotek. Oligosacharidy najdeme především v luštěninách, tedy čočce, fazolích, hrachu, cizrně, sóji atd.. Polysacharidy v bramborách, rýži, těstovinách, bulguru, kuskusu, ovesných vločkách, kukuřičných vločkách, kroupách, pohance, mouce, pečivu, knäckebrotech atd.. Komplexní sacharidy si představme jako tu přílohou na našem talíři, kterou si vybíráme k masu, mažeme si na ně pomazánku, pokládáme šunku nebo je zakusujeme k míchaným vejcím. 

Mezi sacharidy řadíme také vlákninu, ale o té až příště.

ZDROJE:


Scientific Opinion on Dietary Reference Values for carbohydrates and dietary fibre. EFSA Journal [online]. 2010, 8(3), - [cit. 2018-03-19]. DOI: 10.2903/j.efsa.2010.1462. ISSN 18314732. Dostupné z: http://doi.wiley.com/10.2903/j.efsa.2010.1462

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.