MÜSLI TYČINKY

Podle čeho vybrat tu správnou müsli tyčinku, a kde pro ni najít vhodné místo v jídelníčku?

 

Zpět na Novinky

Müsli tyčinky bývají často mylně zařazovány do jídelníčku jako „zdravější“ nebo dokonce dietnější alternativa sladkostí. Podle čeho vybrat tu správnou müsli tyčinku, a kde pro ni najít vhodné místo v jídelníčku?

Chcete-li zařadit müsli tyčinky do vašeho jídelníčku, doporučuji pečlivě číst informace na etiketě. Již nutriční hodnoty vám mohou napovědět, že se rozhodně nejedná o dietní potraviny, neboť jejich energetická hodnota je velmi vysoká. Zda jsou müsli tyčinky „zdravé“ záleží na surovinách, které byly použity při jejich výrobě. Informaci použitých ingrediencí najdete také na etiketě, konkrétně v seznamu složení. 

Složení müsli tyčinek
Základem müsli tyčinek jsou obilné vločky (pšeničné, žitné, ovesné a jiné) s přídavkem sušeného ovoce, ořechů, olejnatých semen, medu nebo sirupu. K dostání jsou také tyčinky s polevami – čokoládové jogurtové, a to různé kvality. Co se týče obsahu přídatných látek, s tím je třeba počítat u většiny kupovaných müsli tyčinek. Přidávají se totiž za účelem prodloužení trvanlivosti.

Co číst v seznamu složení
Nevybírejte müsli tyčinky, které na první místě v seznamu složení obsahují glukózo-fruktózový, škrobový sirup nebo jiný sirup, palmový nebo jiný tuk či kakaovou nebo jinou polevu. Na prvním místě v seznamu složení kvalitní müsli tyčinky by měly být obilné vločky a slovíčko celozrnné. Takové tyčinky pak mohou být dobrým zdrojem vlákniny, nikoliv pouze jednoduchých cukrů. Doporučuji také vybírat tyčinky bez polevy. Ta je většinou nevhodného složení a může obsahovat nasycené nebo dokonce trans-nenasycené mastné kyseliny.
Vzhledem k použitým výrobním surovinám (med, sirup, sušené ovoce atd.) jsou energetická hodnota a obsah jednoduchých cukrů müsli tyčinek velmi vysoké, a právě z toho důvodu se nejedná o dietní potraviny. Z toho ovšem neplane, že byste je neměli jíst. Naopak díky takovým nutričním hodnotám představují výbornou svačinku sbalenou na túru, kolo či jinou déletrvající energeticky náročnou pohybovou aktivitu. Kvalitní müsli tyčinky lze zařadit do jídelníčku také jako rychlou odpolední svačinku. Pro snížení glykemického indexu a prodloužení pocitu sytosti ji však doporučuji doplnit o mléčný výrobek.

ZDROJE

  • Product Review: Muesli Bars. Food & nutrition Australia [online]. 2015 [cit. 2018-06-12]. Dostupné z: http://www.foodnut.com.au/product-review-muesli-bars/w1/i1019349/
  • DOSTÁLOVÁ, Jana a Pavel KADLEC. Potravinářské zbožíznalství: technologie potravin. Ostrava: Key Publishing, 2014. Monografie (Key Publishing). ISBN 978-80-7418-208-2.