S BEZLEPKOVOU DIETOU ZA LEPŠÍ POSTAVOU?

Vyhýbejte se pečivu a zhubnete.

Nakupujte bezlepkové výrobky a zhubnete… 

Zpět na Novinky

Vyhýbejte se pečivu a zhubnete. Nakupujte bezlepkové výrobky a zhubnete… a mnohé další rady a doporučení může číst na internetu, v časopisech nebo poslouchat od dietních maniaček. Jaká je pravda?

Lze zhubnout vyřazením pečiva z jídelníčku?

Pokud jste si doposud dopřávali několik kusů pečiva k snídani, večeři i ke svačině a nyní je nahradíte jinou přílohou (těstoviny, ovesné vločky, brambory atd.) pak ano, můžete zhubnout, ale jen za předpokladu, že se touto přílohou nebude ládovat stejně jako předtím pečivem. Jinými slovy, vyřazení pečiva nevede k úbytku hmotnosti, ale snížení konzumovaného množství pečiva ano. 

Lze zhubnout s bezlepkovou dietou?

Vysvětleme si rozdíl mezi bezlepkovou stravou a lepkovou. Jak již z názvu plyne, rozdíl je pouze v tom, že bezlepková strava neobsahuje lepek. Pokud by bezlepková dieta vedla k hubnutí, můžeme usuzovat, že lepek je viníkem nadváhy a obezity… 
Lepek je obilná bílkovina. Jak jistě víte, bílkoviny mají dvojnásobně menší energetickou hodnotu v porovnání s tukem, a oproti sacharidům se nejedná o zdroj energie, který lze při nadbytečně přijímaném množstvím ukládat do tukových zásob. Proč jsou tedy s bezlepkovou dietou slibované úbytky hmotnosti?
Jde o to, že lidé spolu s vyřazením lepkového pečiva a příloh, vyřazují také sušenky a oplatky, zapékané müsli, chipsy a jiné snacky. A spolu s bezlepkovou dietou se začnou řídit výživovými doporučeními, dle kterých zvýší příjem zeleniny a ovoce, jedí nízkotučné mléčné výrobky, omezí konzumaci tuků atd. Zkrátka si začnou celkově všímat toho, co jí. Důvodem úbytku hmotnosti, který může při bezlepkové dietě nastat tedy je, že lidé s touto dietou změní celkově svou stravu.
Jsou tedy bezlepkové potraviny v něčem lepší oproti lepkovým? Dá se říci, že ne… jsou mnohem dražší a často obsahují více cukru a tuků… Moment, jednu výhodu však mají. Jsou nejlepší volbou – jedinečnými potravinami pro lidi, kteří trpí celiakií nebo alergií na lepek.